Přemýšlíte o vlastním mycím centru, ale nevíte, kterou linku vybrat? Jednou ze zajímavých možností je portálová mycí linka. Tento typ automyčky je vhodný jak pro osobní automobily, tak v trochu větším provedení i pro nákladní vozy. Jaká má portálová mycí linka specifika a jak se liší například od tunelové automyčky?

portálová mycí linka

Portálová, tunelová nebo speciální – v čem se automyčky liší?

Když pomineme samoobslužné myčky, můžete se při výběru vlastního projektu setkat s následujícími možnostmi:

  • kartáčová portálová myčka,
  • portálová bezkontaktní myčka,
  • tunelová myčka,
  • speciální myčky, například pro nákladní vozidla. 

Jak přesně fungují a jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly?

Jak funguje klasická portálová mycí linka

Běžná portálová myčka během jednoho mycího cyklu zvládne umýt jedno vozidlo. Automobil se pod portál dostane pomocí světelné navigace a kolejnic. Během samotného mycího cyklu automobil stojí na místě a kolem něj se pohybuje portál s kartáči (horizontálním, vertikálním a kartáče pro mytí kol a podvozků). Tento typ myčky řidičům nabízí až 3 druhy voskování, oplach osmotickou vodou, mytí pěnou a samozřejmě také sušení.

Většina myček má instalovaný pouze jeden portál (možná je však i instalace dvou portálové mycí linky). Tato mycí konstrukce na sobě má veškeré mycí komponenty od kartáčů, trysek pro vodu, saponátu, sušících ventilátorů atd.

Předmytí, voskování, šampon a další možnosti si řidič může předem zvolit podle svých potřeb.

portálová mycí linka

Bezkontaktní portálová mycí linka – podobný princip, jiné provedení

Bezkontaktní portálová myčka funguje v podstatě stejně. Nejdůležitějším rozdílem je, že její mycí konstrukce (portál) nemá žádné kartáče. Místo toho auta čistí vysokým tlakem vody, který proudí z bočního a horizontálního mechanismu této myčky.

Zajímavostí jsou mycí linky Pulse HP, které myjí horkou vodou i bez použití kartáčů.

Přemýšlíte o bezkontaktní portálové myčce? Automax-Group.com je výhradním dodavatelem myček Degama, Lavaggi a MIX S.r.l.

Tunelové myčky se hodí do velmi frekventovaných oblastí

Dalším typem myček jsou tunelové myčky, které na rozdíl od portálových zvládnout umýt i více vozů. Tunelová myčka zvládne za hodinu obstarat až 60 vozidel, proto je velmi vhodná na velmi frekventovaná místa.

V tunelové myčce se na rozdíl od portálových vozy pohybují na dopravním pásu, který vůz proveze všemi zónami čištění.

Jedná se o velmi efektivní systém s většími prostorovými nároky. 

Jakou automyčku zvolit pro nákladní vozidla?

Myčky pro nákladní vozy se dělí podobně. Největším specifikem myčky pro kamiony je její velikost.  Samotný mycí prostor pro kamion by měl mít minimálně 25 metrů na délku a 5,5 metru na výšku.

Myčky pro kamiony nejčastěji kombinují bezkontaktní mytí stacionárlními rámy LIP s ručním mytím. Velmi často se využívají také kartáčové mycí linky, opět v kombinaci s ručním mytím.

Plánujete vlastní mycí centrum a zajímá vás více informací? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám navrhnou řešení podle vašich potřeb.